Trawnik obsadzony tujami nie musi być dowodem prestiżu i elegancji. Przestaje być zewnętrznym salonem klasy średniej
Utrzymanie trawnika kosztuje więcej (głównie wody i energii) niż uprawianie na tej samej powierzchni ogrodu warzywnego. Dochodzą do tego koszty ( w tym biologiczne) stosowania środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Narastające problemy z deficytami energii i wody pitnej powodują, że utrzymanie angielskiego trawnika strzyżonego na wysokości półtora centymetra staje się zbędną rozrzutnością. Nie należy postrzegać dzikiej przyrody jako zagrożenia - chemią i narzędziami walczyć z siłami natury!
Proponujemy powrócić do porzuconego lepszego wzorca – babcinego ogrodu z bujną roślinnością rodzimą ! W walce ze znikającym bogactwem świata roślin i zwierząt możemy stanąć po właściwej stronie. Dokonując właściwego wyboru zróżnicowanego materiału roślinnego do obsadzeń można przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności również na naszej działce lub w ogrodzie.
Mieszanka siewna nr 1 skład: Eschscholzia californica, Linum grandiflorum, Artepitheton usitatissimum, Gypsophila paniculata, Papaver rhoeas, Centaurea cyanus, Calendula officinalis, Cosmos bipinnatus, Leucanthemum, Helianthus annuus. Wys. 30 – 80 cm, Siew w połowie kwietnia do końca maja, w zależności od pogody. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do luźnej gleby, w skrzynki lub donice. Najlepiej na słonecznym stanowisku. Kwitnie od końca maja do pierwszych przymrozków.
Teren porośnięty „kwieciem rozmaitym” jest doskonałym siedliskiem dla owadów zapylających: Pszczoły, trzmiele, motyle i pozostałe owady zapylające pełnią ważną funkcję w rolnictwie i ogrodnictwie przy produkcji nasion i owoców. Ich pokarmem są kwiaty roślin zawierające pyłki i nektar. Kwiaty te powinny być obecne w środowisku przez cały sezon wegetacyjny. Powinny też powtarzać kwitnienie w następnych latach po posadzeniu/ wysianiu. Specjalnie dobrane w mieszankach gatunki roślin zapewnią obecność pokarmu dla owadów zapylających natychmiast po obudzeniu się owadów ze snu zimowego do późnego lata.
Mieszanka siewna nr 2 skład: Reseda odorata, Echium vulgare, Dracocephalum mol. var. Moldavicum, Eschscholzia californica, Gypsophila paniculata, Papaver rhoeas, Centaurea cyanus, Calendula officinalis, Cosmos bipinnatus, Leucanthemum, Helianthus annuus. Wys. 30 – 60 cm, Siew w połowie kwietnia do końca maja. Najlepsze stanowisko słoneczne. Kwitnie od początku czerwca do przymrozków.
Ponadto tereny porośnięte mieszankami kwiatowymi służą jako schronienie dla pożytecznych owadów występujących w przyrodzie w stanie naturalnym, jak na przykład: biedronki i ich larwy lub inne owady z rodziny biegaczowatych, gąsieniczników, rączykowatych, zajadkowatych, złotookowatych. Owady pożyteczne ograniczają populacje niepożądanych mszyc, piewików, pryszczarkowatych oraz różnych gąsienic. W ten sposób przyczyniamy się do powstania naturalnej równowagi i utrzymania niepożądanych organizmów pod kontrolą.
W końcu, dzięki obecności owadów zapylających zwiększa się w środowisku podaż owoców i nasion będących pokarmem dla ptaków. W ten sposób, pośrednio, zapraszamy do swojego otoczenia ptaki.
Poza efektem ekologicznym, mieszanki roślin ozdobnych dają interesujące efekty kolorystyczne od wczesnej wiosny. Przez cały okres kwitnienia rozciągający się od wczesnej wiosny aż do przymrozków przyciągają wzrok za każdym razem dając interesujący efekt. Zastosowane w nasadzeniach na większych areałach rośliny cebulkowe jak i mieszanki siewne charakteryzują się niskimi kosztami utrzymania z uwagi na swój wieloletni – powtarzalny charakter. Umiejętnie zasilane i koszone mają zdolność do samoodtwarzania ( z własnych nasion – samosiewów) oraz ekspansji.
Przykładowa mieszanka cebulowa wczesnowiosenna: Mieszanka irysów i krokusów. Kombinacja niebieskiego i biało-fioletowego. Doskonała na przywitanie wiosny. Kwitnie w lutym - marcu, wysokość łanu 10 - 15 cm.
Mieszanka tulipanów, krokusów i puszkinii: Wyobraźnia podpowiada nieskończenie wiele kombinacji barw. Krokusy i puszkinie poprzedzają swoim kwitnieniem eksplozję barw następujących po nich kwitnących niskich tulipanów. Okres kwitnienia luty - marzec - kwiecień, wysokość łanu 10 - 15 cm.
Doskonała w miejscach mniej uczęszczanych mieszanka śnieżyczki i rannika: Kombinacja bieli i żółci. Okres kwitnienia luty - marzec , wysokość łanu 10 - 15 cm.
Mieszanka krokusów w różnych kolorach. Selekcjonując odmiany krokusów można przedłużyć okres ich kwitnienia korzystając z pełnej palety barw. Okres kwitnienia luty - marzec , wysokość łanu 10 - 15 cm.
Mieszanka narcyzów, czosnków i śniedków. W kolorach białym, żółtym i niebieskim. Idealne środowisko dla owadów zapylających. Kwitnie w marcu - kwietniu - maju - czerwcu, wysokość łanu 30 - 80 cm.
Cieszmy się wiosną, może wreszcie nadejdzie...